Dom Kultury Zarzewie | Łódź, ul. Leopolda Tyrmanda 4

Warsztaty fotograficzne

Fotografia to sztuka, która łączy pokolenia

Wystawa fotograficzna „Obiektywnie o Łodzi” jest rezultatem i ukoronowaniem pracy osób uczestniczących w cyklu warsztatów fotograficznych, zorganizowanych w D. K.  „Zarzewie”.

          Celem zajęć było nie tylko rozwijanie zainteresowań, zdobycie wiedzy i umiejętności dotyczących fotografowania, ale przede wszystkim integracja międzypokoleniowa i środowiskowa oraz przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, co w obecnych czasach jest niezwykle istotne. Chcieliśmy także pokazać, że czas na fascynującą fotograficzną przygodę jest zawsze właściwy, a chęć i pasja nie znają żadnych ograniczeń.

           W zajęciach mogli uczestniczyć wszyscy mieszkańcy osiedla „Zarzew” i osiedla „Łęczycka- Przędzalniana” Spółdzielni Mieszkaniowej „Zarzew” bez względu na wiek i możliwości finansowe (udział był bezpłatny). 

          Warsztaty, prowadzone z ogromnym zaangażowaniem i pasją przez p. Agnieszkę Westfal
i p. Pawła Hejduka przyniosły to, co jest potrzebne nie tylko początkującym fotografom- wiedzę, praktyczne rady, zajęcia w plenerze, ale przede wszystkim świetną atmosferę, radość jaką niesie robienie zdjęć, uwrażliwienie, inspiracje, kreatywne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość oraz dostrzeganie piękna w szczegółach.

          Ale to nie wszystko-udział w spotkaniach umożliwił nawiązanie nowych znajomości
i przyjaźni, dzięki czemu nie tylko rozszerzyło się grono pasjonatów, ale także grono osób sobie bliskich i życzliwych.

          Uczestnicy zajęć zobaczyli także, że poszukiwanie ciekawych tematów, opowiadanie obiektywem o sprawach ważnych i codziennych oraz możliwość dzielenia się nimi to wielka przyjemność, wspaniała zabawa i niezapomniane przeżycia.          

Sławomira Kamińska-Jakimiak


„Obiektywnie o Łodzi”

Wystawa prezentuje prace uczestników warsztatów fotograficznych, którzy przygotowali autorskie zestawy zdjęć.  Tematem przewodnim jest nasze miasto.              

    W swoich pracach autorki i autorzy, których pasją jest fotografia, pokazują swój stosunek do tematu, koncentrując  zainteresowania na różnorodnych walorach estetycznych miejskiego krajobrazu, interesującej faktury, intymnej obserwacji detalu, gry światła opisującego rzeczywistość i budującego klimat obrazu.

Tytuł wystawy „Obiektywnie o Łodzi” brzmi przewrotnie w kontekście fotografii, która jak każda inna dziedzina sztuki cechuje się subiektywizmem. Fotografia to przygoda związana z postrzeganiem świata. Decyzja o wykonaniu zdjęcia zawsze rodzi się w wyobraźni autora, to on wybiera moment i miejsce warte uwiecznienia, uruchamia wyobraźnię, by stworzyć obraz po swojemu i umieścić go w kadrze, dostrzega to, czego być może nie zauważył nikt inny.
     Mamy nadzieję, że wystawa zdjęć uczestników warsztatów będzie okazją do  dyskusji o różnorodności spojrzeń na otaczającą nas miejską rzeczywistość.                

                                                                              Agnieszka Westfal                          

Autorzy zdjęć:


Anna Garncarz


Dorota Kurczewska


Elżbieta Krysztoforska


Ewa Rogowska


Grażyna Wilińska


Igor Kuźmiński


Kuba Czapiński


Monika Strzelecka


Sławomira Kamińska-Jakimiak


Tomasz Pagacz„Fotografując staraj się pokazać to, czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył”.

Robert Bresson

„Kolory miasta”

Autorzy zdjęć patrzą na miasto z własnej, niezwykłej perspektywy. Wydobywają z miejskiego krajobrazu ciekawe formy i detale architektoniczne, eksponują w niebanalny sposób tereny znane nam wszystkim, odkrywają tajemnicze zakątki miasta a także pokazują ludzi, którzy w tej przestrzeni żyją. 

W swoich pracach, pasjonaci fotografii udowadniają, że Łódź jest miastem wyjątkowo fotogenicznym, miastem gdzie znajduje się wiele zaskakujących i pełnych uroku kolorowych miejsc.      

Mamy nadzieję, że wystawa fotografii „Kolory miasta” będzie okazją do poznania „na nowo” łódzkich ulic, budynków, parków, odkrycia szczegółów, których wcześniej nie zauważyliśmy.

                                                                       Agnieszka Westfal

Autorzy zdjęć:


Agnieszka Chałupka


Aneta Wargowiak


Anita Michalska


Ela Krysztoforska


Ela Ossowska


Grażyna Wilińska


Jacek Janikowski


Jadwiga Moruś


Katarzyna Fastyn


Klaudia Broniarek


Marta Kacperek


Robert Nowakowski


Sławomira Kamińska-Jakimiak


Tomasz PagaczSkocz do góry

Menu

Meta

Strony

Kategorie